SCHOOL OF MANAGEMENT STUDIES

 
COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERINGCOMPUTER SCIENCE AND ENGINEERINGCOMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING
The world is getting integrated and the business boundaries are vanishing. There is a paradigm shift in the way India is being viewed today. Every country wants to engage with India. As a result, there is an urgent need for top-notch professionals in the area of management. The two-year MBA programme at the Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamanagalam aims at transforming the individuals into competent Management Professionals who can steer regional, national and international companies. The salubrious environment coupled with world-class infrastructure provides a wonderful setting for the members of faculty who are predominantly drawn from industry to impart the necessary hard and soft skills using the appropriate pedagogy. Bannari Amman Institute of Technology run by a renowned business group of South India provides the necessary mentorship for aspiring graduates to get morphed into value based business leaders.

Vision

To be a center of excellence for developing corporate leaders who make a difference in the globally competitive market through their professional competence blended with due social concern and a high value system.

Mission

  • To offer quality management education through appropriate pedagogy
  • To equip students with strong analytical foundations for better decision making in a challenging environment
  • To expose the students to internatonal business practices through collaborations
  • To take up training, consultancy and research activities for honing appropriate competency
  • To inculcate necessary enterpreneurial spirit

 

Programmes

  • MBA -Master of Business Administration-2 Years
  • MS-Master of Science By Research
  • Ph.D. - (Full Time / Part Time)

Infrastructure Facilities

Curriculum & Syllabi

Training & Placement

Faculty & Staff

Students

Short-Term Courses and Value-Added Courses

Seminars and Conferences

MDP & Consultancy

Research & Development

Consultancy Services

Name of the Faculty Title Duration Amount (Rs.) Organization Status (Completed / Ongoing)
Mr. P. Sampath Training on Project Management through Microsoft Project 15 Days 25000.00 Lakshmi Machine Works Limited Under Progress

Short-Term Courses and Value-Added Courses Organized

Semester

Name of Course

Name of Faculty

From

To

S4

Mobile Application Development using Android

Mrs. D.Sasikala/
Mr Vignesh

01.03.14

02.03.14

S6

Cloud computing

Mrs.V.Evelyn Brindha/
Ms.D. Swathiga vaishnavee

01.03.14

02.03.14

S6

CISCO

Mr. N.B.Maheshkumar/
Mr.R.Prabhu

06.01.14

28.03.14

S7

ASP .NET

Mrs.logeswari

09.10.13

09.10.13

S7

ASP .NET

Mrs.logeswari

24.08.13

24.08.13

S3

Basic concepts of Python

Mrs. D.Sasikala/
Mr Vignesh

21.09.13

21.09.13

S3

Basic concepts of Python

Mrs. D.Sasikala/
Mr Vignesh

 

13.09.13

14.09.13  

S5

Android

Mrs.V.Evelyn Brindha/
Ms.D.Swadhiga Vaishnavee

02.08.13

08.08.13

Training Programmes

2014-2015

Date
Semester
Programme
Internal Staff Members

30.6.14
to
06.07.14

S7 CSE

Oracle certified Java Programming

Experts from Silicon services,
Madurai

23.06.14 to
30.06.14

S7 CSE

Placement Training

CSE Faculty members

2013-2014

Date
Semester
Programme
Internal Staff Members

28.05.14 to
31.05.14

S4 CSE

Technical Placement Training

CSE Faculty members

24.05.14 to 28.05.14

S6 CSE

IMS Placement Training for Aptitude

Experts from IMS-ASSET, Coimbatore

05.4.2014

S6 CSE

IMS Placement Training for Aptitude

Experts from IMS-ASSET, Coimbatore

02.4.2014 to
06.4.2014

S6 CSE

Placement Training (Grooming session)

Placed students

22.03.14

S6  CSE

IMS Placement Training for Aptitude

Experts from IMS-ASSET, Coimbatore

06.03.13

S6  CSE

IMS Placement Training for Aptitude

Experts from IMS-ASSET, Coimbatore

20.02.14

S6 CSE

IMS Training

IMS Asset, Coimbatore

06.02.14

S6 CSE

IMS Training

IMS Asset, Coimbatore

29.11.13  to 02.12.13

S6 CSE

Technical Training

CSE Faculty members

26.9.13

S7 CSE

Employability skills online test

CII-Wheebox-

13.09.13 &
14.09.13

S7 CSE

IMS Training

IMS Asset, Coimbatore

12.9.13

S7 CSE

Infosys briefing on Aspiration 2020

Webinar

12.09.13 to
19.09.13

S7 CSE

CTS Placement Training

CSE Faculty members &
CTS Alumina placed students

13.08.13 &
16.08.13

S7 CSE

IMS Training

Experts from IMS Academy, Coimbatore

10.08.13 to 20.08.13

S7 CSE

CTS Special Placement Training (Mock interview, Soft skills)

CSE Faculty members & CTS Alumni students

26.07.13

S7 CSE

Soft skills Training

Prof. V. Sethuraman

25.06.13

S5 CSE

Management Skills

Dr.P.Sureshkumar/BIT

15.7.13 to 30.7.13

S7 CSE

Payoda placement Training

CSE Faculty members

2012-2013

Date Semester Programme Internal Staff Members

14.09.12
to
17.09.12

VII

CTS Placement Training

CSE Faculty members

18.09.12
to
23.09.12

VII

Verbal & Technical Competency Development Placement Training

A team from SIX PHRASE, Coimbatore

27.09.12
to
29.09.12

VII

UST Global Placement Training (Mock Test & Interview)

CSE Faculty members

01.02.13

VI

IMS- Placement Special Training Programme

Experts from IMS Training centre,
Coimbatore

05.02.13

IV

Cognizant Technology Solutions - Pre evolve programme for 2015 Batch students

Expert team form Cognizant

05.02.13-28.03.13

VI

Technical and Group Discussion

Department Faculty and placed students teams

09.02.13

VI

IMS- Placement Special Training Programme

Experts from IMS Training centre,
Coimbatore

16.02.13

VI

IMS- Placement Special Training Programme

Experts from IMS Training centre,
Coimbatore

22.02.13

VIII

Payoda Technologies
launched a campus connect Programme – Yojana 2013

Experts from Payoda Technologies


Date Semester Programme Internal Staff Members

19.9.2011 to 30.9.2011

Odd

Placement Special Training Programme for CTS

CSE Department Faculty Members

3.10.11

Odd

Mock Technical Interview

Alumni of CTS

4.10.2011 to 12.10.2011

Odd

Placement Special Training Programme for CTS

CSE Department Faculty Members

13.10.2011 to 14.10.2011

Odd

Placement Test conducted by IMS Training Centre.

Experts from IMS

15.10.2011

Odd

Mock Technical Interview

Alumni of CTS

18.4.2011 to

20.4.2011

Even

Placement Training (Maruthi group of Institution – Coimbatore)

Dr P Thangaraj
Mr.J.Vijay Franklin
Mr.C.Ramesh

03.01.2011 To 05.01.2011

Even

Placement Special Training Programme

Mr.M.Krishnamoorthi
Mrs.R.Gomathi
Mrs.R.PriyaVaijayanthi
Mr.C.Ramesh
Mr.N.M.Saravanakumar
Mr.G.Komarasamy
Mr.N.B.Maheshkumar
Ms.SiamalaDevi
Mrs.v.Evelynbrindha
Ms.M.Thamayanthi
Mr.S.Sasidharan
Mr.T.Kumaresan
Mr.S.S.Rajasekar
Mr.J.Vijay Franklin
Ms.T.Sripriya
Mr.M.Pandi

30.12.2010 to 31.12.2010

Even

Placement Special Training Programme

Dr P Thangaraj
Dr K Premalatha
Prof P Sampath
D Sasikala
S Logeswari
D Sasikala

24.05.2010 to 27.05.2010

Even

Special Summer Placement Training Programme

CSE Department Faculty Members

01.09.2010

Odd

Mock Technical Test

Dr P Thangaraj
C Ramesh
J vijayfranklin

DEPT. OF CSE - CAMPUS PLACEMENT DETAILS 2014 Batch

MAJOR COMPANIES

S.No
Company Name
No. of students
1
Soliton Technologies, Bangalore (Core) (C)
1
2
Payoda Technologies (IT) (C) 
3
3
iNautix Technologies (IT) (C) 
5
4
Cognizant Technology Solutions (IT) (C) 
32
5
UST Global (IT) (C) 
10
6
Sutherland Global Services (ITES)(C)
11
7
Authentic Tech Solutions (IT) (C) D-CSE
9
8
Ad2 Pro Media (IT) (C) D-CSE
1
9
Veryx Technologies (IT) (OC)
1
10
Infosys (CUIC) IIT) (OC)
1
11
GoDB Tech (IT) (C) 
1
12
MPF Advisory India (Core) (C) 
2
13
Beta Technologies (IT) (O) D-CSE
2
14
Campus Images (IT)©
4
15
Maveric
1
16
Traitsys
1
17
Reliance
1
18
FACE
4
19
Aztek
1
20
TCS
1

92 students have been placed

10 Students got more than one placement

 

DEPT. OF CSE - CAMPUS PLACEMENT DETAILS 2013 Batch

MAJOR COMPANIES

S.No Company Name No. of students
1 Payoda Technologies 20
2 Robert Bosch 3
3 EmbedUR Systems 2
4 Cognizant Technology Solutions 31
5 UST Global 3
6 iNautix Technologies 1
7 MPF Advisory 16
8 365Media Private Ltd 4
9 Data Patterns 1
10 KGFSL 1

95 students have been placed

1 Students got more than one placement

13 M.E. Students also got placed

DEPT. OF CSE - CAMPUS PLACEMENT DETAILS 2012 Batch

(100% Placement)

MAJOR COMPANIES

S.No Company Name No. of students
1 Payoda Technologies 7
2 ExcelaCom Technologies 4
3 Cognizant Technology Solutions 55
4 HCL Technologies 23
5 iNautix Technologies 7
6 UST Global 5
7 iGATE patni 1
8 Hexaware Technologies 1
9 GoDB Technologies 1

All eligible students(116) have been placed

12 Students got more than one placement

9 M.E. Students also got placed

DEPT. OF CSE - CAMPUS PLACEMENT DETAILS 2011 Batch

MAJOR COMPANIES

S.No Company Name No. of students
1. Cognizant Technology Solutions 58
2. Excelacom 5
3. HCL Technologies 27
4. Robert Bosch 11
5. Others 23

Totally 124 students placed

107 Students out of 114 got placed

12 Students got more than one placement

5 M.E. Students also got placed

Students Abroad

S.No Batch Name Of The Alumini Qualification Organisation
1

2003

R.HariHara Subramaniam

M.S

Australia

2

2003

Sudheir Sakaravarthi

M.B.A

USA

3

2005

Vinoth kumar

M.S

Singapore

Association Activities

2014 - 2015

Date Name of the Programme Name of the Speaker / Convener & details Topic

03.07.2014

Association Guest Lecture

Ms.Sarguna
Chopras,
Coimbatore

Awareness about the Overseas Education

2013 - 2014

Date Name of the Programme Name of the Speaker / Convener & details Topic

19.04.2014

Guest Lecture

Dr.S.Thamarai selvi
Madras institute of Technology,
Anna University,
Chennai.

Recent Trends in Digital Era

07.04.2014

Association Valediction

Mr. S Aravinda Bharathi,
Executive Member,
Makkal Sindhanai Peravai,   Erode.

Young India Arise

28.03.2014

Association Guest Lecture

Mr. Sidharthan,
Software EngineerIII,
Payoda, 
Coimbatore.

Elastic search

11.02.2014

Association Guest Lecture

Dr.L.Pratap Reddy
Director,
R&D Cell
Jawaarlal Nehru Technological University,
Hyderabad.

Free open source

04.01.2014

Association Guest Lecture

Mr. Sathiyendran Rajendren
Mobile Application Consultant,
Mobignosis,
Bangalore.

Mobile Application Development

28.12.2013

Association Guest Lecture

R.Thenmozhi
Manager,
The Chopras,Coimbatore.

Carrier pathway for higher studies

23.11.2013

Association Guest Lecture

Mr. A.V.Karthik
Senior Software Engineer,
Robert Bosch, Coimbatore.

Role of IT in Automation

19.10.2013

Association Guest Lecture

Mr.P.K.Balaji
Managing Director,
Homebase Exports,
Karur.

How to become an entrepreneur

14.09.2013

Association Guest Lecture

S. CHANDRASEKARAN
Chief Manager,
Central Bank of India,
Coimbatore.

Relevance in banking sector for engineering students

03.08.2013

Association Guest Lecture

Mr. Sandeep kumar
Appin Technology Lab, Coimbatore.

"Cyber InfoMunitics"
- Security is not a Product, but a Process

20.7.2013

Association Inauguration

Mr.Anand Purusothaman
C.E.O.,Payoda Technologies,
Coimbatore.

The Winning Mindset

2012 - 2013

Date Name of the Programme Name of the Speaker / Convener & details Topic

12.07.2012

Association Inaugural Guest Lecture

Dr. Jeyakesavan Veerasamy
Director, Senior Design Program,
University of Texas, USA

Global Trends in IT

31.07.2012

Guest Lecture

Mr. Nagakumar,
R & D Engineer,
EDUKINECT, Bangalore

Awareness about Microsoft products and its usage

13.08.2012

Guest Lecture

Mr.A.Srivathsan,
Senior Android Developer,
Mary Martin Software Academy,
Coimbatore.

Mr.S.Dinesh,
Senior Developer and Training Head,
Mary Martin Software Academy,
Coimbatore.

Android Boot camp Training Free Orientation

14.08.2012

Guest Lecture

Mr.G.Chandran,
Director & CEO,
Ken Education,
Erode.

Business English and Soft Skills

17.09.12

Guest Lecture

Mr.Chandresh Kwatra,
Manager Technical and Security Consultant/ Researcher/
Trainer,
Kyrion Digital Securities,
A unit of Kyrion Technologies Pvt. Ltd,
New Delhi.

Guest Lecture on Ethical Hacking

22.09.12

Guest Lecture

Mr.V.Vinod,
Lead Technical Trainer,
Mazenet Solutions,
Coimbatore.

Guest Lecture on
Cloud Computing

11.01.13

Guest Lecture

Mr.G.Balaji,
Android Developer,
Skysys Technologies, (Trigger) in part of KG Groups,
Coimbatore

Workshop: Basics of Android

11.01.13

ANNA EDUSAT Programme

Dr.T.V.Geetha,
Professor,
Department of Computer Science & Engg,
Anna University,
Chennai

Artificial Intelligence

18.01.13

ANNA EDUSAT Programme

Dr.T.V.Geetha,
Professor,
Department of Computer Science &
Engg,
Anna University,
Chennai

Artificial Intelligence

29.01.13

Association Guest Lecture

Mr. S.Sundara Raman, Business Head (Tamilnadu Operations), Arena Animation, Chennai

Mr. Sasikumar R, Regional Sales Head, Aptech Ltd. Tamilnadu Operations, Chennai

Association Guest Lecture on Animation Industry Trends and Visual Effects

30.01.13

Association Guest Lecture

Mr.S.Dhandapani,
CCNA Instructor & Marketing Executive,
Mazenet Solutions Pvt Ltd, Erode

Ms.N.Revathi,
.NET Instructor,
Mazenet Solutions Pvt Ltd, Erode

Association Guest Lecture on Current IT HR Expectation in Hiring Freshers and .NET Essentials

02.02.13

Association Guest Lecture

Mr.Sekar Thangavel
Team Leader,
IBM India Pvt Ltd,
Bangalore.

 

Assertiveness at the Interview

 

02.02.13

Association Guest Lecture

Mr.P.Surendar
Team Leader,
Accenture,
Chennai.

Business Communication

08.02.13

Video Conferencing

Mr.Nakul Venkataraman
Senior Consultant,
WhizkidCorb,
Coimbatore.

 

Enterprise Resource Planning (ERP)  

09.02.13

Association Guest Lecture

Mr.N.Sivakumar
Senior Consultant,
IBM India Pvt Ltd,
Bangalore.

Android

19.02.13

Association Guest Lecture

Mr.K.Tamilselvan
Team Leader,
Cegonsoft,
Coimbatore.

Android App in Open Source

Date Name of the Programme Name of the Speaker / Convener & details Topic

10.07.2010

Association Inauguration & Guest Lecture

Dr. S. Natarajan,
Former Director (Retd),
Govt data centre, Chennai.
Former Professor of Power systems Engineering,
College of Engineering Guindy, Anna University, Chennai.

“Knowledge: A global mandate to maintain continuous improvement”

22.07.2010

Guest Lecture

Dr T Purusothaman
Asst. Professor, Dept of Computer Science & IT
GCT, Coimbatore,

Partitioning & Scheduling in grid computing

03.09.2010

FUTURA’10 Project Inauguration

J.Charles Arokiaraj
ECU Hardware Development
Robert Bosch , Coimbatore

ECU Hardware Development

15.09.2010

Guest Lecture

Mr.V.Vadivel, Spiro Solutions PVT. LTD, Chennai.

DOT NET / ASP . NET

01.11.2010

Guest Lecture

Mr Arunkumar
Technical Specialist,
Headstrong Service India Pvt. Ltd, Chennai.

Professional Software Development

20.01.2011

To 21.01.2011

Guest Lecture

Dr N Sundararajan,
Professor, (Retired),
School of Electrical & Electronics Engineering, Nanyang Technological University, Singapore.

Neural Networks Applications and Research Planning

20.01.2011

Association & Guest Lecture

Ms K Savitha
CEO, Real Time Networking Academy, Erode.

Infrastructure Management Services

01.02.2011

Guest Lecture

Mr. I. Mujibullah
Indian Oil Corporation, Chennai

Career Guidance

04.02.2011 Guest Lecture

Mr. Deepak Chakravarthi
Virtusa, Chennai

Information Security
05.02.2011 Guest Lecture

Mr. B. Lakshmipathy
Deputy Director, DODE
Anna University of Technology, Coimbatore

Artificial Intelligence
18.02.2011 Guest Lecture

Dr. D. Kalavathi
Professor
KSR College of Technology, Tiruchengode

Mobile and Adhoc Networks
19.02.2011 Guest Lecture

Mrs.J.C.Miraclin Joyce Pamila,
Asst. Professor, Sr.Gd,
Department of Computer Science and Engineering,
Government College of Technology, Coimbatore

Introduction to Mobile Networks
18.03.2011 Guest Lecture

Ms. Anooja Jacob, Infosys, Mysore.

Ms. S. Meenakshi
Infosys, Mysore.

An insight to Cloud Computing

Industry expectations from fresh graduates
20.07.2011
Association Inauguration & Guest Lecture

Mr.M.Sakthivel
Cube Technologies

Mr.Prabhu Ramasamy
Cube Technologies

Latest trend in MNC’s

08.08.2011

Open Source University Meet-up (OSUM)

M.S. Prasanna Balaji

Open Source Softwares, Linux over Windows & Awareness about OSUM

10.08.2011

Guest Lecture

Mr. Vinod Menon,
Fed Uni,
Coimbatore

Carrier Guidance Program

03.09.2011
Guest Lecture

Mr.A.John Vincent
Operation Head
Axis Bank

Leadership Qualities & Principles
30.09.2011

Guest Lecture

Mr.Ashok Rao,
Former Head Network Project, CEDT, IAST, Bangalore, Guest Faculty, IAM, Bangalore
What is Good computing
11.10.2011 Guest Lecture

Mr. Kesavan
Manager, Learning Solutions,
Devas Technologies,
Coimbatore.

Emerging Trends in IT Industry
21.12.2011

Guest Lecture

Mr.C.N.Rao
Senior Consultant,
TCS, Chennai

Web Technology
24.12.2011 Guest Lecture

Mrs.K.Savitha
Chief Executive Officer
Realtime Networking Academy

Basics of Network
14.02.2012
Association Guest Lecture

Mr. Sivabalan Thangavelu Managing Director, Pranera Services and Solutions Pvt Ltd.

Computerization of Global Supply Chain

07.03.2012

Association Guest Lecture

Mr.S.Vinothkumar
Business Head,
Coimbatore.

Benefits & opportunities with GATE exam

08.03.2012

 

Association Guest Lecture

 

Mr. C.R. Boopalan
Product Head - Graphics,
Dreamzone School of Creative
Studies,
Chennai.

Career Guidance in Graphics & Animation

09.03.2012

Association Guest Lecture

Ms.S.Meenakshi
Infosys Tech Ltd, Mysore.

Practical perspective for Software Engineering

19.03.2012

Association Valediction -
Guest Lecture

Mr.S.Muthukaleeswaran
Associate Product Manager
Zynga Games,
Bangalore.

Design Patterns

Students Achievements

A project entitled “SMART LIFE SAVER” done by our III CSE Students Mr. J.K.Siddarth, Mr.M.Vijay kumar, Mr.S.Subash, have won III Prize and cash award of Rs. 15,000/-  in  IIT, BOMBAY.

Ms.K.Nivithitha  III CSE won second Prize (Rs.5000/-)  paper presented on “Real time Visualization and Speed Estimation through Graphics card”  in the Paper Presentation conducted by IIT, BHUBANESHWAR, ODISHA.

A project entitled “ACCIDENT PREVENTION SYSTEM USING SENSORS” done by our following students have won third prize  in ICTACT Innovator Awards - 2013. Mr. S. Surendranath, Mr. T.Yokesh, Mr. A. Dinesh,

A project entitled “APPLICATION OF HAND VEIN FOR BANK LOCKER SECURITY AND TEMPLATE PROTECTION USING FUZZY VAULT” done by our following Students have won cash prize Rs.5000/-  in  Motorola Awards - 2013, Ms. S. Gokulpriya, Ms. T. Indhuja.

A project entitled “ACCIDENT PREVENTION SYSTEM USING SENSORS” done by our Students, Mr. S. Surendranath, Mr. T.Yokesh, Mr. A. Dinesh

have won cash award of Rs. 50,000/- in our institution during 14th FUTURA 2012-13. This project is guided by Dr.P Thangaraj, HOD/CSE, BIT.

A project entitled “DOMESTIC WINDMILL POWER GENARATION” done by our Student Mr. K Senthil kumar has won cash awards in many institutions.

Bannari Amman Institute of Technology Rs. 50,000/-
SASTRA University Rs. 20,000/-
IIT, Bombay Rs. 15,000/-
IIT, Bombay Rs. 15,000/-

Mr. Ram kumar of III CSE won First Prize (Rs.2000/-) in the Paper Presentation for the paper “AGROBOT” in TRANSITION conducted by CTS

Best students award

Student Name Roll No Year of study considered Period/Semester Considered Percentage

 S. Abirami

051CS101

IV Year
(current IV Year)

from I to VII Semesters

89.17

 D. Divya
081CS118
IV Year
(current IV Year)
from I to VII Semesters
89.87

Project award

S.NO Year & Dept PROJECT NAME PROJECT MEMBERS

1

III CSE -A

Touch Pad Controlled Wheel Chair

S.Kiruthika
N.Nandhini

2

III CSE -B

Eco-Friendly Power Generation for Residential & Agricultural applications & rural Electrification

K.Senthilkumar

3

IV CSE -A

Energy Conservation

S.Bhushan
N.Madhusuthanan
R.Dineshkumar
N.Krishnakumar

Papers Presented in Seminar/Conference in Abroad

S. NO. Date Name of Students/Class Event & Venue Prize / Place / Participation only
1

28.09.2013 to 30.09.2013 

Bharathi Giri P V
S5 CSE A

Research Conference
on Information Technology and Computer Sciences
Kuala Lumpur, Malaysia

Presented
“ Artificial Intelligence and Management support Systems”

Papers presented in seminar/conference in India

S.NO Date Name of Students/Class Organizer Program Position
1

10.01.08

D. Pratheeba
R. Sathiya
Third year CSE

K S R College of Engineering, Thiruchengodu

Embedded System

Paper selected

2

12.01. 08

J.Dhivya

KSR College of Engineering, Tirunchengodu.

Embedded System

Paper Presented

3

18.01.08

V.Saranya

Government College of Engineering, Salem.

Grid Computing

Paper Presented

4

18.01.08

V.Seethe Devi

Government College of Engineering, Salem.

Grid Computing

Paper Presented

5

22.01.08

M.Nandhini , S.Abirami

Government College of Engineering, Salem

Data Mining

Paper Presented

6

24.01.08&
25.01.08

B.Veera Shobana
J.Priyankha
Second year CSE

Kumaraguru College of Technology

Crypto graphy

Second Place

7

05.02.08

N.Arun
N.Madhu suthanan
II YEAR CSE

SACS MAVMM Engineering College, Madurai

Bio Informatics

      -

8

21.02.08

S.Ganesh Kumar
III YEAR CSE

KSR College of Engineering,
Thiruchengode

Nano
Technology

  First 
  prize

9

03.03.08

M.Nandhini
Ms.S.Abirami
III YEAR CSE

SSM College of Engineering, Komarapalayam

Wireless Communication

      -

10

28 to 31 August 08

K.Senthil Kumar
II CSE B
Domestic Windmill

BIT

Futura-08

First Prize Project

11

15th & 16th Sept’08.

P.Sowndarya
M.SivaRanjini
III CSE

Park College of Engineering & Technology, Coimbatore.

KENTROX’08
National Level Technical Symposium

2nd Prize

12

04.09.08

P.Karthikha
P.Malathi
AL.Jeya
R.Kalpana
S.Lalithambigai
N.Nandhini
B.Meenakshi
D.Kalaiyarasi
II CSE

M.Kumarasamy College of Engineering, Karur.

SYMPOMKCE ’08

-

13

20.3.08

N.Sadhasivam,
S.Saravana Kumar,
S.Senthilnathan
Ist year ME CSE
P.Vasanth
III year CSE

Microsoft

GO A-LIVE Challenge

Participated

14

03.3.08

M.Nandhini
S.Abirami
III year CSE

Vivekananda Engineering College for Women, Trichengode

 

Participated

15

15.3.08

N Hema sankari Arasu
B Keerthana

Cognizant Technology
Solutions

Transition 08
(CTS)

Participated

16

28.3.08

Dharshana Gandhi
K. Priyadharsini

TRI Technologies Mumbai

Vision Trix

Participated

17

6.8.2011

A.Ayesha Farha
III CSE A

Velammal Engineering College,Chennai

Chess Robot

III prize

18

6.8.2011

G.Ramya
III CSE A

Velammal Engineering College,Chennai

Chess Robot

III prize

19

19.8.2011

R.Kavipriya
III CSE A

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Grid Computing

Participated

20.

19.8.2011

S.Kalpana
III CSE A

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Grid Computing

Participated

21

19.8.2011

P.Tamilselvann
III CSE B

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Wireless Network Security

3rd prize

22.

19.8.2011

C.R.Sidharthan
III CSE B

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Wireless Network Security

3rd prize

23

26.8.2011 & 27.8.2011

A.Nallathambi
III CSE A

Cape Institute of Technology, Kanyakumari

Image Processing

Participated

24

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Balaji
III CSE A

Cape Institute of Technology, Kanyakumari

Wireless Network Security

Participated

25

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Surrendarnath
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Wireless Network Security

Participated

26

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Sundarraj
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Cloud Computing

Participated

27

26.8.2011 & 27.8.2011

P.Tamilselvann
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Cloud Computing

Participated

28

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Surrendarnath
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Dragging Systems using mobile sensors

Participated

29

26.8.2011 & 27.8.2011

N.Vignesh
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Dragging Systems using mobile sensors

Participated

30

6.9.2011

K.Selvakumar
T.Yokesh

Kings College of Engineering , Thanjavur.

Artificial Intelligence

Participated

31

9.9.2011

K.Selvakumar
T.Yokesh

University College of Engineering, Thindivanam.

Grid Computing

Participated

32

9.9.2011

P.Sivaprakash
G.Manoj

University College of Engineering, Thindivanam.

Digital Image Processing

Participated

33

13.9.2011

K.Selvakumar
T.Yokesh

Nandha college of Technology, Erode.

Neural Networks based on Vehicle License Technologies

Participated

34

27.9.2011

K.S.Keerthana
S.Dharanya

Vellalar College of Engineering and Technology, Erode.

Wireless Broadcast Environment

Participated

35

28.09.11

Dhivya.M
Kiruthika.MU

Dr.Mahalingam College of Engg & Tech, Pollachi (IEEE)

Embedded System

Participated

36

28.09.11

Ayesha Farha .A

Dr.Mahalingam College of Engg & Tech, Pollachi (IEEE)

Data Mining & Warehousing

Participated

37

30.09.11

Bhuvaneshwari.V

Velammal College of Engg & Tech, Madurai

Robotics & Computer Vision in swarm intelligence & traffic safety

2nd Prize

38

29.09.11

Manimegalai R
Nithya G

KGISL institute of information management, Coimbatore

Cloud computing & its security issues

Participated

39

30.09.11

Ganapathy.B
Venkatesh.R

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

e-Waste Management

Participated

40

30.09.11

Dhivya.D
Kavipriya.R

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Green Technology

Participated

41

30.09.11

Saranya.R

Velammal College of Engineering and Technology, Madurai

Embedded System

Participated

42

23.09.11

Anandapriya A K
Iswarya Sivaprakash

K.S.R. College of Engg., Thiruchengode

LIP reading using Neural Network

2nd Prize

43

24.09.11

Kalpana S
Kavipriya R

VMKV Engg College , Salem

Data Mining & Data Warehousing

Participated

43

24.09.11

Anandapriya A K
Iswarya Sivaprakash

VMKV Engg College , Salem

LIP reading using Neural Network

Participated

44

24.09.11

Gire Prasad R
Muthu manickam R

VMKV Engg College , Salem

Artificial Intelligence

Participated

45

27.09.11

Keerthana.K.S
Dharanya.S

Vellalar College of Engineering and Technology Erode.

Wireless Broadcast Environment

Participated

46

28.09.11

Dhivya.M
Kiruthika.MU

Dr.Mahalingam College of Engg & Tech, Pollachi (IEEE)

Embedded System

Participated

47

29.09.11 &

30.09.11

Balavignesh B S
Maikandan

Paavai Engineering College, Namakkal

Embedded System

Participated

48

1.10.11

B.Ganapathy
R.Venkatesh

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

E-Waste Management

Participated

49

1.10.11

M.Dhivya

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Waste to Electrical Energy

Participated

50

1.10.11

Gokulapriya
Indhuja

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Global Warming

Participated

51

1.10.11

D.Dhivya
R.Kavipriya

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Geo Technology

Second Prize

52

1.10.11

R.Naresh
Mithun Aravinth

K.S.R.Engineering

College, Thiruchengode

Embedded System

First Prize

53

3.10.11

S.Vinodhni
Srivathsan Gayathri

Erode Sengunthar Engineering College, Erode

Network Security

Participated

54

8.10.11

T.Kousik
R.Naresh

Excel Engineering College, Salem

Image Processing

First Prize

55

05.01.12

Anish Kumar R
Arun Karthik G

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Enterprise level benefits in Cloud Computing

Participated

56

05.01.12

Sujitha C
Surekha K

Hindustan College of Engineering & Technology, Coimbatore

An efficient file search & Retrieval in Unstructured P2P Network based on UIM Socianet Access System

Participated

57

20.01.12

Ashwin A
Balamurugan M

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

Portability for C using Virtual Runtime Environment

Participated

58

27.01.12

Ananda Priya A K
Iswarya Sivaprakash

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

Lip reading using Neural Networks

Participated

59

27.01.12

Kruthika Mu
Manimegalai R

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

Virtual Network Computing

Participated

60

27.01.12

Sujitha C
Surekha K

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

An efficient file search & Retrieval in Unstructured P2P Network based on UIM Socianet Access System

I Prize

61

27.01.12

Varuna S
Sathya R

Knowledge Institute of Technology,

Salem

Security in near field Communication

Participated

62

31.01.12

Dhivya M
Preetha S

Loyola Institute of Technology, Kanyakumari

Wireless heartbeat Monitoring System

Participated

63

31.01.12

Aravindhraj N
Vishnuvarthan R

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Identifying Talents using Data Mining Classification

Participated

Conference

S.No Date Name of Student Title of Programme Organized by Period
1.

31.01.08

Mr.C.Praveen
Mr.D.V.Ravikumar
Mr.M.Surendar
Third year CSE

‘KRIYA’08

PSG College of Technology, Coimbatore.

1 day

2.

21.01.2008

Mr.B.Prabhu Shankar

‘Saarang’08

IIT/ Madras.

1 day

3.

27.09.08

S Subash
R Ramkumar
III year CSE

JETSYM’08

St. Joseph’s College of Engineering, Chennai

1 day

4.

09.09.08

B Sathesh
R Ramkumar
III year CSE

JETSYM’08

K S Rangasamy College Of Technology,
Tiruchengode

1 day

Achievements in Sports

S. No. Name of students(s) Class Date Event Prize / Place

1

K Loganathan

II CSE

 

2.01.09 to 7.01.09

Slamduck

(Basket ball)

3rd Price

2

S Lalithambigai

V K Banupriya

II CSE

5.01.09 to 7.01.09

Volleyball

Runner

3

P.Deepac Raja

R Kavin

K S Kalanithi

III BE CSE

11.02.09 to 14.2.09

HANZAAC’09

Handball Inter departmental

Winner

4

P Janani

G Nithya

III BE CSE

13.02.09

Dazzle dall’09

Ball Badmitton

Runner

 

5

K Aruna

K Divya

M Malathy

V K Banupriya

II BE CSE

13.02.09

Skylarc’09

Man of the Runner match

6

P Dinesh

S Dinesh

S Baranidharan

II BE CSE

18.02.09

NCC

 

LCPL

LCPL

CPL

7

Pon Jayanthi

II BE CSE

24.02.09

Dazzle dort Ball badminton

Runner

8

S Leena, M Dhivya, V Dhiya, R Gowthami, G Keerthi varsha, K Lavanya

III BE CSE

21.2.09

TransItion’09

Panaroma,

CTS, Coimbatore

Ist Prize

9

S Divya

K Divya

II BE CSE

1.03.09

Marathan

4th Place

10

E Deepa

V K Banupriya

P Kavitha

II CSE

1.03.09

Marathan

Winners

11

P.Dhinesh

K Divya

II BE CSE

02.03.09

Athletic

2nd Place

12

N M Nithya

II CSE

3.03.09

Chess

Winner

13

Pon Jayanthi

II BE CSE

3.03.09

Ball badminton

Winner

14

P Gunavathi

II CSE A

14.02.10 to 27.02.10

TIES-2010: Volley Ball

4th Prize

15

D Dhivya

II CSE A

25.02.10 to 27.02.10

TIES-2010: Atheletics, Short put, discus throw, Javelin, Hammer

 

4th Prize&

5th Prize

 

16

P Gunavathi

II CSE A

25.02.10 to 27.02.10

TCE trophy-Volley ball

1st Prize

17

P Gunavathi

II CSE A

23.01.10 to 24.01.10

CENTIES – 2010 Volley ball

1st Prize

18

R Sadhankumar

II CSE B

07.02.10 to 14.02.10

Foot ball

1st Prize

19

S Madhavan

III CSE A

13.03.10

800-Met (Running)

2nd Prize

20

K Loganathan

III CSE A

02.03.10 to 03.03.10

Zonel Basket Ball

2nd Prize

21

D Dhivya

II BE CSE

24.04.10 to

25.04.10

Hammer

Gold Medal

22

D Dhivya

III CSE

9.6.2010 to 10.6.2010

Discuss Throw

Hammer Throw

Ist Prize

 

23

R Muthupriya

III CSE

9.7. 2010 to 10.7.2010

Short Put

Hammer Throw

3rd Prize

24

D Dhivya

III CSE

9.7. 2010 to 10.7.2010

Discuss Throw

Hammer Throw

Ist Prize

 

Ist Prize

25

R Muthupriya

III CSE

9.7. 2010 to 10.7.2010

Short Put

Hammer Throw

3rd Prize

26

R Muthupriya

II CSE

24.7. 2010to

26.7.2010

Hammer throw

3rd Prize

27

Pon.Jayanthi

D Dhivya

R Umamaheswari

IV CSE

III CSE

II CSE

14.09.2010

Women Ball Badminton, Anna University of Technology, Coimbatore, Inter Zonal held at R V S College of Engg & Technology, Cbe.

Gold Medal

28

S Prakashkumar

II CSE

22.01.2011

Hocker

“Techtrophy”

3rd Prize

29

M Ramakrishnan

IV CSE

22.01.2011

Inter Face Technology (CIT) General Quiz

Ist Prize

30

M Ramakrishnan

IV CSE

23.01.2011

Film Trac 2011 (Movie Quiz PSG, Cbe)

3rd Prize

31

M Ramakrishnan

IV CSE

23.01.2011

Quiz Trac 2011 (General Quiz PSG, Cbe)

3rd Prize

32

T Vignesh

IV CSE

30.1.2010 to 2.2. 2011

FLIM Festival on International Sports and Cultural Carnival, VIT University

2nd Prize

33

A.Ashok

S.Santhosh kumar

III CSE A

IV CSE B

16.9.2011-

19.9.2011

Men’s Volley Ball in Kongu Trophy-2011

Participated

34

R.Sadhan kumar

IV CSE B

19.9.2011-

21.9.2011

Men Football in Anna University Zone-5 football Tournament

Gold Medal

35

R.Sadhan kumar

IV CSE B

24.9.2011-

26.9.2011

Men Football in
Anna University Inter Zonal men football Tournament

5th Place

S.No Name of the Student/Class Academic Year Achievements
1.

K Vijaya Balakrishnan
III CSE

2006-2010

Interzonal Ballbatminton Players.

2.

Mr G Sreekanthan
III BE CSE

2007-2008

English Contest held on 06.09.08 at ABK-AOTS DOSOKAI, Tamil Nadu Centre, Chennai.

Extracurricular activities

S. No. Name of the Student/Class Academic Year Achievements
1.

Mr.G. Sreekanthan
III BE CSE

2007-2008

English Contest held on 06.09.08 at ABK-AOTS DOSOKAI, Tamil Nadu Centre, Chennai.

Other special achievements

Annual day on March 1st Invitation Printing, Coordinated Finance.

Special Placement Training for students in collaboration with IMS sponsored by BIT from 25.11.08 to 10.12.08.

Soft skills Training(placement) Programme for final year students from 16.9.2011 to 18.9.2011 is given by Dr. S.Selvam Director, CUIC, Anna University, Chennai.

Special Placement Training for students is conducted by BIT from 19.09.11 to 30.09.11

Faculty Achievements / Awards

Dr. A.M.Natarajan

“BEST ENGINEERING COLLEGE PRINCIPAL AWARD IN INDIA - YEAR 2000” (Instituted by Bharatiya Vidya Bhavan, Mumbai, awarded by Indian Society for Technical Education, New Delhi)

“BEST OUTSTANDING FELLOW CORPORATE MEMBER OF COMPUTER ENGINEERING DIVISION - YEAR 2001” (The Institution of Engineers (India), Coimbatore

“MOTHER TERESA EXCELLENCE AWARD - 2002” by Front for National Progress, Delhi – 110 092 for extra ordinary achievements and contribution in Education field of Activity.

“OUTSTANDING CITIZEN AWARD” - 2002 by Erode Junior Chamber.

“VOCATIONAL EXCELLENCE AWARD - 2003-2004” by Rotary Club, Erode for outstanding performance in profession and other services.

“JAYA BEST PRINCIPAL AWARD - 2006” by Jaya Engineering College, Thiruninravur for outstanding contribution to Technical Education over 36 years.

“NIQR – TVN KIDAO Award 2006” at all India level by National Institution for Quality and Reliability, Chennai for outstanding Educational Institution

“Gurukuljyoti National Award - 2006” - Certificate of Honour for Excellence in Education by Research and Processing Centre, Indore.

“Gyan Bharti Puraskar Award 2007” by Indian Economic Development & Research Association (IEDRA), New Delhi on a national basis for outstanding contributions in Educational Fields.

“Bharatiya Shiksha Ratan Award 2007” by The Economic for Health and Education Growth, Delhi for the contribution in Educational Field.

“Vishwaseva Lions Award 2007” by Vishwaseva Telemedia and Lions Royal Excellence on 27 th January 2008 at Chennai.

“Honorary Fellowship Award 2009” by Indian Society for Technical Education(ISTE).

Dr. P. Thangaraj

ICTACT INNOVATOR AWARD - 2013  conducted by ICT Academy of Tamil Nadu (ICTACT)

AICTE Sanctioned One Crore for Research Park Proposal 2013

Overall best teacher award 2004

Prizes received for school first in 10 th standard & 11 th standard.

Best teacher award 1999 - Computer Technology Department

 

Dr K Premalatha

M.E Gold Medal in Bharathiyar University

Best outgoing student Award for M.E CSE

Best Teacher Award in CSE department of Kongu Engineering college at 2001

Best Teacher Award in CSE department of Kongu Engineering college at 2007

 

Mrs.V. Evelyn Brindha

TEACHING TECHNIQUES - CATEGORY AWARD - 2013 by Myklassroom.com / Faculty video Contest MOTOROLA AWARD - 2013 conducted by Motorola Solutions Foundations.

Faculty Achievements / Awards

S.No Name of Faculty No. of Candidates Completed No. of Candidates Pursuing
1. Dr A M Natarajan 21 8
2. Dr P Thangaraj 20 18
3. Dr K Premalatha - 6

Laboratory Facilities

S. No.
name of the Lab
ArEa

1

CSE LAB- I

131.67

2

CSE LAB- II

146.25

3

FREE AND OPEN SOURCE SOFTWARE LAB

68

4

CISCO LAB

68

5

SUN LAB

165

6

COMPUTER CENTRE

130

SPECIAL LABS ESTABLISHED

S. No.
name of the Lab

1

CLOUD COMPUTING LAB

2

MOBILE PERVASIVE LAB

3

INTEL INTELLIGENCE SYSTEMS LAB